Suvehooaeg

  • Tavapilet 10 

    Sooduspilet 7 €

    Perepilet 20 €

23. aprill – 28. september

 

Tule ja tutvu Eesti 18.-20. sajandi maa-arhitektuuri ja külamiljööga! Muuseumi 14 talus saab ülevaate sellest, kuidas elasid endistel aegadel erineva jõukuse ning oskustega pered. Nagu ühes õiges külas ikka on ka siin kirik, kõrts, koolimaja, külapood, veskid, pritsikuur ja võrgumajad.

 

Sassi-Jaani talu esemeline ekspositsioon ja näitused annavad ülevaate eesti taluehitusest, tarbevarast, põlluharimisest ja loomapidamisest läbi aastasadade. Näha saab filmi muuseumi hoonete ületoomisest ning kokku panna väikest palkmaja.

Laupäeviti ja pühapäeviti (25. mai - 1. september) kell 11 rahvakunstiseltsi Leigarid tantsuetendused.

Rehemaja kambris on avatud näitus ”Leigarid 50!”, mis tutvustab 1969 vabaõhumuuseumi külalistele eesti rahvakultuuri esitlemiseks kokku kutsutud  rahvakunstiansamblit. Kuidas Kristjan Toropi juhtimisel alustanud ansambel endale nime sai? Milliste takistustega on poole sajandi jooksul rinda pistetud?

 

Köstriaseme renditalus tegeleb perenaine lõngade värvimise ja õletöödega. Kätt saab proovida puude saagimises ja käiamises. Ringi sibab kanapere. Laupäeviti ja pühapäeviti (18. mai - 15. september) koob käsitöömeister telgedel peenemat kangast.

 

Nuki talus näeb pildikest ühe kehva talupere argipäevast, kes teenib elatist käsitööga ning peab mahtuma suure pere ja väiksemate koduloomadega elama kahte väikesesse kambrisse.

 

Pulga talu perenaisel on harida peenramaa. Tuleb harvendada peete, rohida kapsaid ja porgandeid. Iga kuu kolmandal neljapäeval köetakse suitsusauna.

Aidamademel on kast talulaste mänguasjadega, millega iga linnalapski võib tutvust teha. Proovida saab vägikaikavedu ja karkudel käimist.

 

Härjapea talu perenaised mõistavad hästi teha nii käsitööd kui maitsvaid roogasid.

Suvistel käsitöölaupäevadel õpetavad perenaised valmistama rahvarõivaste juurde vajalikke esemeid – vöid, vöökotte ja – taskuid, mis on sobilikud ilmestama ka kaasaegseid rõivaid. Pühapäeviti aga keedetakse ja küpsetatakse põnevaid toite 1920.-30. aastate retseptiraamatute järgi. Õuepuurides rõõmustavad alates mai keskpaigast lapsi kaks vahvat küülikut!

 

Aarte talus näeb pildikest põhjaranniku kaluripere elust, kes Soome sõpradelt ja ülemerereisidelt on kaasa toonud kraami, mida sisemaa taludes naljalt ei kohta. 

Kojas saab joonise järgi teha vastupidavaid sõlmi, mis tulevad kasuks nii meresõidul, matkadel kui ka igapäevastes töödes.

 

Roosta talus on vanaperenaise maine teekond otsa saanud, kadunuke puhkab aidas ja kirst on rehe alla valmis pandud. Hernhuutlaste palvemajas saab aimu, kuidas pidasid oma palvusi vennastekoguduse liikmed.

 

Kolga talus on perenaisel käsil pesupäev ning ega see kondijõul riiete küürimine mingi lust pole. Tule talle appi! Pesukurika ja -lauaga pesu pesemises saab kätt proovida õuel, vaalikurika ning pressrauaga triikimist katsetada kambris.

 

Jüri-Jaagu talus avaneb pilt elu rõõmurohkeimast ja värvikirevaimast sündmusest - naisevõtust. Rehemajas ilutsevad Muhu rahvarõivais pulmalised, pruudikirst on pungil käsitööst, laud on lookas ning peomelu kostub üle õuegi. Karjaaias näksivad alates juunikuust rohtu kaks kepsakat maalammast.

 

Jaagu talus satud külla Muhumaa popside perele, kus tugev saare naine teeb äraelamiseks lastekasvatamise kõrvalt peenemaid õmblustöid. Mees aga, nagu ikka, on merel või ulgutöödel.

 

Setu Vanatalos saad tutvuda selle piirialal elava rahvakillu eluolu ning kultuuriga läbi ajaloo. Laupäevast teisipäevani valmivad köögis põnevad setu road. Kel veab, saab pai teha leso peal mõnulevale hiirekuningas Rõzikule.

 

Setu talu külakiige juures ootavad peresid vanad täpsusviske mängude vahendid ning õpetused. Mängi mõnuga, aga pane asjad pärast ilusti kokku, et ka teised lõbutseda saaksid.

 

Peipsivene majas keedab perenaine samovariteed ja vaaritab nädalalõpul vanausuliste retseptide järgi ahjuroogasid, pirukaid, küpsiseid. Tükikest keedusuhkrut – vanausuliste maiust – saab iga laps maitsta. Neljapäeviti tuulutab ta aga sahtleid ning tutvustab vanausuliste käsitööd. 

Kaetud õuel näidatakse filme Peipsiäärse rahva elust ja kommetest.

Peipsivene majas on ka kaks kitse, keda võib kohata laudas või metsa all.

 

Rusi talu kambrites saab kogeda ja lugeda, kuidas mahtus mitu peret ja hulk lapsi elama ning magama paari väikesesse kambrisse. Räägime, mis sai neist lastest suureks kasvades ning kuidas nende rännakute mõjud kodutallu jõudsid. Rehetoas on näitus skulptor Juhan Raudsepast, ühest Rusi talus lapsest.

 

Kuie koolimajas on jaanipäevani palju sagimist. Enne suvepuhkusele minekut tuleb lastel veel lugemist harjutada, rehkendused teha ja piiblilood selgeks õppida.

Kui koolitunnid läbi, saab igaüks proovida pingis istumist ning vana kirja lugemist.

                                        

Lau külapoe kaubavalik on lai. Maitsvad kompvekid ja šokolaadid lastele, kaunid kangad, uhked lauanõud, seemned ja maitseained prouadele, vajalikud majapidamisriistad vikatist ämbrini, head õlled ja peened veinid härradele.

 

Vanas Sutlepa puukabelis saab aja maha võtta ja mõelda elu väärtusele. Rannarootsi vaimulikud laulud aitavad ette kujutada selle rahvakillu mõtteilma.

 

Sepa talus tegeldakse lambakasvatusega. Villa töötlemine nõuab omaette oskusi. Perenaine näitab ja räägib, milliseid töid on vaja teha, et villast soojad sokid saaks.

Lambad lastakse karjamaale mai keskpaigast.

Laupäeviti ja pühapäeviti (18. mai - 15. september) askeldavad sepikojas sepapoisid Kopli Ametikoolist

 

Kalma tuuliku esimesel korrusel saab näha fotosid Eesti tuuleveskitest ning mängida kaaslastega veskimängu.

 

Iga päev saab teha hobusõitu. Peatus Kolu kõrtsi vastas.

 

Suvehooaja üritused:

23. aprill Jüripäev
23. aprill  Vabatahtlike teabepäev
1. mai Kevadlaat ja vana kalendri lihavõtted
4. mai "Teeme ära" talgupäev vabaõhumuuseumis
18. mai Muuseumiöö
25. mai Leedu kultuuri ja toidu päev
9. juuni Kiigepüha
23. juuni Jaanipäev "Uued algused"
29. juuni Puitmajapäev 2019
15. september     Eesti leiva päev ja sügislaat
29. september Mihklipäev

 

Suvehooaja näitused

 

1. mai - 28. september Kolu kõrtsis käsitöömeister Lembe Sihvre kureeritud näitus

”Läbi lillede”, kus esitletakse erinevates käsitööklubides ja ühendustes valminud lilltikandis tekke.

 

15. mai - 28. september Pulga talu rehe all näitus „Mööbel tuli külla“.

Näitus avab seni varjus püsinud peatüki Eesti mööbliajaloost. Eksponeeritud on rahvusvaheliste kunstistiilide mõjutused, mis 19. - 20. sajandi vahetuse talumööblis avalduvad ning talurahva ilumeel, käsitöö- ja jäljendusoskus.

 

16. mai - 28. september - Näitus algusega muuseumi väravast "Muuseum kinolinal. 55 aastat filmivõtteid Eesti Vabaõhumuuseumis"

Kiirelt arenevas maailmas on muuseumid filmitegijate sõnul muutumas üha rohkem asendamatuteks võttepaikadeks. Näitus tutvustab filmi tegemise protsessi vabaõhumuuseumi keskkonnas erinevatel aegadel. Vaatluse alla tuleb tosina jagu ekraniseeringuid alates telefilmist ”Külmale maale” (1965) ja lõpetades kultusteostega ”November” ning ”Tõde ja õigus”.

 

Näitus-teekond „Rong see sõitis... Tallinn-Tartu raudteel Eestimaalt Liivimaale”.

Muuseumi peaväravast Lõuna-Eesti piirkonda kulgev näitus-teekond viib külastaja reisile Tallinnast Tartusse 1896. aasta rongide sõiduplaani järgi. Kaheksas raudteejaamas räägime raudteejaamadest ja -töötajatest, signaalmärkidest, reisijatest ja reisitingimustest raudtee algusaegadel.  

 

Eesti Vabaõhumuuseumi TASUTA mobiilirakendus NUMU! Sisaldab kogu ekspositsiooni tutvustavat audiogiidi ja kahte seikluslikku orienteerumismängu, mis tutvustavad muuseumi talusid ja Eesti ajalugu rollimänguliste tegelaste abil.

 

Eesti Vabaõhumuuseumi infopunkt vanalinnas aadressil Pikk tänav 2. Uuri vabaõhumuuseumi ürituste ja piletite kohta ning naudi jõudehetke tassi kohvi ja Kolu kõrtsi suupistetega.

 

 

AJAD JA HINNAD:

 

MUUSEUM ON AVATUD IGA PÄEV: talud, Lau pood ja Kuie kool kl 10-18, Kolu kõrts kl 11-20, park ja käsitööpood kl 10-20.

 

Tavapilet 10 €; sooduspilet 7 €; perepilet 20 €; ühe inimese aastapääse 40 €; pere aastapääse 65 €

Eesti Vabaõhumuuseumi ja Tallinna Loomaaia ühine perepilet suveperioodil: 26 €; ühine aastapääse: 115 €.

 

Pikk tänav 2 infopunkt Tallinna vanalinnas on avatud: E-P kell 9-19

 

Kuidas muuseumisse tulla?

 

Autoga: tasuta parkimine muuseumi peavärava parklas.

Ühistransport: bussid nr 21 ja 21B kesklinnast peatuvad muuseumi peavärava ees (peatus Rocca al Mare). Bussid nr 22, 42 ja 43 kesklinnast: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Tagasi kesklinna viivad muuseumi peavärava vastast bussid nr 41 ja 41B. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee

 

NB! Muuseumi pargis on koerad alati teretulnud, kuid palume, et hoiaksid oma neljajalgse sõbra rihma otsas ning ei siseneks temaga eksponaathoonetesse.

 

Eesti Vabaõhumuuseum:

Vabaõhumuuseumi tee 12, Tallinn 13521 • Info tel: 654 9100 • Kolu kõrts: 6549 119

Käsitööpood ja piletikassa: 654 9101 • www.evm.ee • info@evm.ee

Infopunkt Tallinna vanalinnas Pikk tn 2 • pikk2@evm.ee •  Tel: 5305 0637   

Otsi muuseum üles ka Facebookis ja Instagramis.