Muuseumi raamatud

"EESTI TALU. UUEM TALUARHITEKTUUR 1850-1950"

Eesti vabaõhumuuseumi vanemteadur Heiki Pärdi monograafia annab põhjaliku ülevaate saja aasta jooksul toimunud muutustest Eesti talumajade ehitamises ja arhitektuuris. Saame teada, mida tõi maaelus kaasa talude väljaostmine mõisaomandusest ja nende iseseisvumine ning kuidas kohanes põline rehemaja uute nõudmistega. Raamatust leiab põhjaliku ülevaate talude õuedest ja õuehoonetest, millest kõige silmapaistvamad maa- või paekivist ehitatud karjalaudad ja tallid.

Seni vähetuntud teemana on sisse toodud ka eri aegadel toimunud uute taluelamute ja teiste hoonete projektide arhitektuurivõistlused. Eraldi peatükid on pühendatud kahele eripärase arenguga piirkonnale: Põhja-Eestis asuvatele Palmse mõisavalla taludele ja Muhule kui ühele kõige omapärasemale taluarhitektuuri piirkonnale Eestis.

Raamat on illustreeritud rohkete fotodega ja pakub nii äratundmis- kui avastamisrõõmu Eesti kodudest, kus on elanud meie esivanemad ja kus nii mõnigi kord elame ka meie.

Raamat on müügil Eesti Vabaõhumuuseumi poes ning raamatukauplustes üle Eesti.

 

 

 


„EESTI KÕRTSID“                   

 Eesti Vabaõhumuuseumi ja kirjastuse „Tänapäev“ koostöös on ilmunud Hanno Talvingu raamat „Eesti kõrtsid“, 248 lk, tiraaž 2000. Raamatus on põlistatud mälestus rohkem kui 220 kõrtsihoonest, millest enamik on tänaseks paraku jäljetult hävinenud. Lisaks konkreetsetele kõrtsidele annab raamat ka laiema ülevaate Eesti kõrtside arenguloost.

Raamat on müügil muuseumipoes. 

 

 

 

 

 

 

 


„EESTI AIA AJALUGU“

Mis on meie talu- ja koduaedadele iseloomulik ning  mis on nende kujunemist mõjutanud ja suunanud? Mida on aiapidamine tähendanud ja mil moel talletavad vanad aiad seal kunagi toimetanud inimeste püüdlusi ja saavutusi? Kas ja kuidas väljendub aedades aiapidaja varanduslik ja sotsiaalne seisund? Nendele ja teistelegi küsimusele meie koduaianduse arenguloos otsib oma oma vastilmunud raamatus „Eesti aia ajalgu“ vastuseid  Eesti Vabaõhumuuseumi kuraator Anneli Banner.

Kirjastus Hea Lugu. Raamat on müügil muuseumipoes ja raamatukauplustes üle Eesti. 

 

Raamat on läbi müüdud. 

 

 

 

 

 

 

 


„ÜHE ITAALLASE EESTI“

Raamat „Ühe itaallase Eesti“ sisaldab itaalia fotograafi Luca Berti kõrgetasemelisi mustvalgeid fotosid, mis esitavad Eesti maaelu nähtuna võõra pilgu läbi.

Taanis elav Luca Berti on pühendunud 21. sajandi maa-maastike ja -inimeste jäädvustamisele Põhja- ja Baltimail. See on osa tema mahukast dokumenteerimisprojektist „Inimene ja loodus“, milles ei puudu ka autori omanäoline kunstnikupositsioon.

Eesti Vabaõhumuuseumi seob fotograafiga mitme aasta pikkune viljakas koostöö. Aastatel 2015–2017 muuseumi poolt korraldanud pildistamisretkede tulemusena on sündinud tõepärane pilt „tundmatust“ Eestist, igapäevasest külaelust, tavalisest maal elavast inimesest, taustaks vanad talud, põllud, teed ja kirikud. Luca Berti viljeleb töömahukat analoogfotograafiat, kasutades statiivile seatud suurt Linhofi plaatkaamerat ning sättides portreteeritavad pildile tõsiste nägudega nagu vanasti, mil pilditegemine oli suursündmus. Tema fotodelt vaatavad vastu „meie inimesed“, kellest igaühel on oma lugu. Nende kaudu avaldub aegade side, inimloomuse püsimine, lihtsate asjade ilu ja kaduvus.

Luca Berti imeliste fotodega raamat on aus ja poeetiline dokument meie ajast, suurepärane kingitus Eesti Vabariigi 100. juubeliks. Kaunis fotoalbum sündis koostöös Saara kirjastusega. Projekti on toetanud Eesti Kultuurkapital ja Itaalia Suursaatkond, selle teavitustegevusi rahastab siseministeerium ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Raamat on müügil muuseumipoes. 

 

 

 


​"SUUR TARARAAMAT"

Kirjastuse Hea Lugu ja Eesti Vabaõhumuuseumi koostööst on sündinud rohke pildimaterjaliga illustreeritud väljaanne „Suur tararaamat. Eesti talude aiad ja väravad“, mille koostajaks on muuseumi teadussekretär Maret Tamjärv.

Viimasel ajal on märgata huvi tõusu ajalooliste piirdeaedade vastu, nende taastamisest ja ehitamisest on saanud omamoodi auasi. Vähem on aga räägitud sellest, milline oli tarade tähtsus endisaegse taluinimese argielus? Miks olid nad just sellised nagu nad olid? Kuidas kajastuvad aiad meie keeles ja meeles, mõttemustrites ja mälestustes?

Neile küsimustele vastust otsides püüab „Suur tararaamat“ heita pilgu valdavalt 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse talupojamaailma, kuid vaadata ka seda, kuidas on aeg aedu muutnud ning millised piirded ümbritsevad meid tänasel päeval. 

Raamat on müügil muuseumipoes.

 

 

 

 

 

 


​"VANA AJA SÖÖK JA KÖÖK"

Raamat „Eesti vana aja söök ja köök“ teeb ringkäigu vabaõhumuuseumi talumajades, aitades ja sahvrites, tutvustab Eesti toiduajalugu ning jagab üle 30 rahvusliku roa retsepti.

Raamatu esimene osa avab Eesti toiduajalugu, tutvustades toidu kasvatamise, valmistamise ja hoidistamise viise. Teine osa on pühendatud retseptidele, tutvustades muuseumi ekspositsiooni kaudu erinevatele Eesti piirkondadele iseloomulikke roogasid. Kuigi raamatusse on valitud vanema aja toite, on need kõik esitatud tänapäevases võtmes. 

Raamat on ilmunud eesti, vene ja inglise keeles. Koostaja: Heidi Vihma, kirjastus: MENU. 

Raamat on müügil muuseumipoes. 

 

 

 

 

 

 

 

 


VÄRVIMISRAAMAT "REHEMAJA SAAMISLUGU"

Vana hea rehemaja on olnud meie esivanemate eluasemeks läbi paljude põlvede. Kuidas käis rehemaja ehitamine, sellest saad teada selle värvimisraamatu abil. Igalt lehelt leiad ühe pildi ja lühikese lookese rehemaja saamisest. Usume, et neid pilte värvides saad ka terakese targemaks. Autorid on Maret Tamjärv ja Aune Mark, pildid joonistas Marike Laht. Kujundaja Irina Tammis, kirjastus: AS Printon Trükokoda, ilmumisaasta 2015.

Värvimisraamat on müügil muuseumipoes.

 

 

 

 

 

 

 


EESTI VALLAMAJADE AJALOO TEATMIK

Rohkete fotodega illustreeritud Eesti vallamajade ajaloo teatmik annab ülevaate valdade tekkimisest ja kujunemisest, vallamajade ehitusest, sisustusest, piirkondlikest iseärasustest ja käekäigust alates iseseisvate omavalitsuste loomisest 1866 kuni valdade likvideerimiseni 1950. Teatmiku põhiosa moodustab andmekogum, kuhu on koondatud üksikasjalik teave iga konkreetse Eesti vallamaja kohta. Kuna meie valdade arv ning nende kuulumine ühte või teise maakonda on läbi aegade muutunud, on aluseks võetud 1930. aastal kehtinud haldusjaotus. Raamatu autor on Hanno Talving, ilmumisaasta 2015.

Raamat on müügil muuseumipoes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


KELDRIRAAMAT

Kuigi kelder on Eesti taluõuedel uustulnuk, põimub keldritega aja lugu: baltisaksa mõjud ja kartuli jõudmine meie toidulauale, 19. sajandi teisel poolel Eesti külas aset leidnud suured majanduslikud ja kultuurilised muutused, talude päriseksostmine, ehitustehnika ja kodukultuuri areng, kitsamad ja paremad ajad.

Selles raamatus tulevad jutuks eeskätt taluõuel eraldi hoonena seisvad keldrid – maakeldrid ent põikeid tehakse ka mõisaõuele, kiigatakse sahvrisse ja kartulimaale. Raamat ärgitab keldreid teise pilguga vaatama, vanu maakeldreid hoidma ja taastama ning uusi ehitama.

Iga kelder on omal moel tähelepanuväärne, igal keldril on lugu. Raamatu autor on Maret Tamjärv, kirjastus Maalehe Raamat, ilmumisaasta 2014.

 

Raamat on müügil muuseumipoes.

 

 

 

 

 

 


TAAVETI MEHETEOD NEETUD KÜLAS

Merekivi külas Pulga talus elab üheksa-aastane Taavet. Jaaniööl läheb ta otsima sõnajalaõit ja satub suurde seiklusse, milles osalevad nii haldjad, vaimud, hinged kui ka Vanapagan ise. Põnevad ülesanded suunavad avastama nii Eesti Vabaõhumuuseumi kui ka vana aja elutarkusi. Raamatu autorid on Loone Ots ja Eesti Vabaõhumuuseum.

 

Raamat on müügil muuseumipoes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


SUVEMÕISAD ROCCA AL MARE JA LIBERTYSuvemõisad

See raamat tutvustab kaht Eesti Vabaõhumuuseumi maa-alal asunud baltisaksa suvemõisat, mis kandsid võõrapäraseid nimesid Rocca al Mare ja Liberty. Haruldaste vanade fotode ja mälestuste toel esitatakse tundeküllaseid pilte omaaegsetest suvemajadest, hoolitsetud pargist, uhkest mererannast, siin puhanud inimestest ja nende helgest suveelust. Raamat on eesti- ja saksakeelsete paralleeltekstidega, varustatud põhjalike inglise keelsete resümeedega. Raamat ilmus koostöös Saara kirjastusega 2013. a.

 

Raamat on müügil muuseumipoes.

 

 

 

 

 

 

 

 


VANA MAAMAJA KÄSIRAAMAT

Koostöös Eesti Vabaõhumuuseumi teadurite ja paarikümne spetsialistiga on sündinud põhjalik maamaja taastamise ja ehitamise käsiraamat. Raamatust saavad abi nii need, kes alles plaanivad vana maja soetada, kui ka need, kes soovivad maja remontida, renoveerida või ümber ehitada. Käsiraamat on jagatud kolme ossa, millest esimeses antakse põgus ülevaade eesti taluhoonete ja –õuede arengust 19. sajandi keskpaigast kuni Teise maailmasõjani. Teises osas selgitatakse tegelikule ehitusele eelnevat: kontseptsioon, õigusruum ja suuremate tööde puhul ehitusprojekt. Kolmandas, kõige mahukamas osas pakutakse võimalikke lahendusi praktilisteks hooldus- ja ehitustöödeks. Raamatus on ligi 400 fotot ja joonist, mis aitavad ka algajal ehitajal saada põhjaliku ettevalmistuse maamaja taastamisest ja oma kodu loomisest.
Raamatu on koostanud Joosep Metslang, joonestused tegi Kaari Metslang, kujundaja Andres Tali. Raamatu väljaandjaks on Tammerraamat.

 

Raamat on müügil muuseumi poes. 

 

 

 

 


LIHAVÕTTED

Lihavõttepühadel on eesti keeles palju nimetusi, olenevalt sellest, mida selle püha puhul on oluliseks peetud: ülestõusmispühad, kevadpühad, kiigepühad, munapühad. Ehkki kristliku tagapõhjaga, on see eesti rahvakultuuris omanäoline kevade alguse püha, kust ei puudunud paras annus viljakusmaagiat ja ennustamist. Raamatusse on koondatud rahvatraditsiooni ja kommete seletuse kõrval mänge, meisterdamist, toiduretsepte ja lauluviise urbepäevaks ning kiigel laulmiseks.

Raamatu autorid on Maret Tamjärv ja Vivian Siirman. Raamat ilmus koostöös Grenader kirjastusega 2012. aastal.

 

Raamat on müügil muuseumipoes.

 

 

 


JAANIPÄEV

Jaanipäev on läbi aegade olnud helge ja rõõmus suve alguse suurpüha, mis on segatud looduse salapärase vägevuse, tule maagia, tunnete ja romantikaga. Taskupärases suuruses raamatust leiab iga huviline rikkalikult piltidega illustreeritud lugemist jaanipäeva uskumuste ja kombestiku kohta, ent samuti ka praktilisemaid juhatusi toiduretseptide, mänguõpetuste ja laulutekstide näol.

Raamatu autorid on Maret Tamjärv ja Vivian Siirman. Raamat ilmus koostöös Grenader kirjastusega 2011. aastal.

 

Raamat on müügil muuseumipoes.

 

 

 


MARDIPÄEV

Hilissügisene mardipäev on üks elujõulisemaid pühi, mille vanarahvas on meile pärandanud. Raamat mõeldud neile, kes tahaksid vanu kombeid au sees hoida, sõbrad kokku koguda ja marti jooksma minna. Raamatust "Mardipäev" leiab nippe nii enda maskeerimiseks kui mardisandivempudeks ning  loomulikult kõik tarvilikud mardilaulud. Raamat on eesti keeles.

Raamatu autor on Vivian Siirman. Raamat ilmus koostöös Grenader kirjastusega 2012. aastal.

 

Raamat on müügil muuseumipoes.

 

 

 

 


KADRIPÄEV

Valged ja peened kadrisandid võluvad oma ilusate riiete ja punaste põskedega. Kui mardipäeva peeti rohkem meeste pühaks, siis kadripäeva naiste omaks. Andide kogumine, naljakad vembud ja heade soovide jagamine kuulusid mõlema tähtpäeva juurde. Kel on huvi end kadripäeva puhul ära maskeerida ja sanditama minna, leiab siit raamatust häid näpunäiteid nii lauludeks, naljadeks kui kadripere kostüümideks!

Raamatu autorid on Maret Tamjärv ja Vivian Siirman. Raamat ilmus koostöös Grenader kirjastusega 2013. aastal.

 

Raamat on müügil muuseumipoes.

 

 

 


JÕULUD

Jõulud on läbi aegade olnud aastaringi pikimad ja oodatuimad pühad – pühade pühad, pühade peremees. See väike raamatuke tutvustab Eesti talurahva vanemaid ja uuemaid jõulukombeid, millest osa on meile tuttav praegugi, kuid osa ka kaugeks jäänud.

Raamatu autorid on Maret Tamjärv ja Vivian Siirman. Raamat ilmus koostöös Grenader kirjastusega 2012. aastal.

 

Raamat on müügil muuseumipoes.

 

 

 

 

 


VASTLAPÄEV

Vastlapäev on armastatud kevadtalvine püha, mida tähistatakse liulaskmise ja vastlakuklite söömisega. Ent selle püha juurde kuuluvad veel nii mõnedki muud põnevad kombed nagu seajala kondist vurri meisterdamine või iidne kada-ajamine. Mida täpsemalt tähendab, et „pikk liug toob pikad linad“, millised on vastlapäeva laulud, maagilised kombed ning pühaderoad – sellele kõigele annab raamatuke vastuse!
Raamatu autorid on Maret Tamjärv ja Vivian Siirman. Raamat ilmus koostöös Grenader kirjastusega 2011. aastal.

 

Raamat on müügil muuseumipoes.

 

 

 

 


LEIB KEELEL

"Leib keelel" räägib leiva ja leivaga seotud eestikeelsete väljendite tähtsusest ja tähendusest Eesti kultuuris.

Raamat on eesti ja inglise keeles. Autorid Maret Tamjärv ja Vivian Siirman, tõlkinud Abdul Turay. Raamat ilmus koostöös Grenader kirjastusega 2011. aastal.

 

Raamat on läbi müüdud.