Avaleht > Meist > Uudised > Viies seto mihklipäiv Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Viies seto mihklipäiv Eesti Vabaõhumuuseumis

seto mihklipäiv , setu talu

Sel laupäeval, 27. septembril, toimub Eesti Vabaõhumuuseumis juba viies seto mihklipäiv. Seto leelotajad, pillimehed, tantsijad, käsitöölised ja kogukonna esindajad kogunevad sel päeval muuseumi, et maha pidada üks sügisene vabaõhupidu.


Ürituse peakoordinaatori Elvi Nassari sõnul on peole oodatud kõik, kes soovivad kogeda üht õiget seto praasnikku.

“Õigeusklikud setud peavad mihklipäivä vana kalendri järgi 12. oktoobril, kuid oktoobris on ilmad juba jahedavõitu ja valget aegagi lühemalt. Seetõttu peame oma külapidu – mida Setumaal vanasti praasnikuks kurtsuti – juba septembri lõpus. Mihklipäeva praasnikku pühitseti rikkaliku lauaga 2-3 päeva, sellele eelnes palvuste pidamine kirikutes või tsässonates (külakabelites). Üheskoos lauldes ja tantsides ehk kuljatades tähistati põllutööde ja karjaskäimise lõppu. Tuleval laupäeval on nii setudel kui ka tallinlastel võimalik vabaõhumuuseumis osa saada ehtsast seto praasnikust,” rääkis Elvi Nassar.

Mihklipääva tegevused toimuvad Eesti Vabaõhumuuseumis kella 12-17-ni. Üritus algab setokeelse palvusega Kuie koolimajas, kus teenistust peab Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku preester, isa Sakarias Leppik. Järgneb kirmask Kolu kõrtsi esisel platsil. Saab maitsta seto sööki ja jooki, õppida leelolaulu ja kargust. Kolu kõrtsi ees laulavad leelokoorid Tallinnast, Setomaalt, Põlvast ja Võrust. Rahvuslikke pillilugusid esitavad Jaan Sarv, Voldemar Ahone jt. Toimub ka väike mihklilaat, kust saab osta  Seto Käsitüü Kogo kaunist käsitööd, Raivo Jänesmäe sepiseid, Piusa savikoja keraamikat ning Merlin Lõivu muinasehete koopiaid.

Muuseum tänab peo korraldajat, leelokoori Sõsarõ’, samuti kõiki lauljaid, pillimehi, käsitöölisi ja toetajaid!

Järgmisel, 2015. aastal peetakse setu mihklipäeva setu Vanatalos, mida avatakse Eesti Vabaõhumuuseumis järgmise aasta mais.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart