Avaleht > Meist > Uudised > Narva Muuseumis avati Eesti Vabariigi 100. juubeliks valminud 100-meetrise vaiba näitus
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Narva Muuseumis avati Eesti Vabariigi 100. juubeliks valminud 100-meetrise vaiba näitus

EV100 , Koome Eesti rahva ajalukku , koo end ajalukku , kooendajalukku , EV100 vaip

Eesti Vabaõhumuuseumi algatusel valmis Eesti Vabariigi juubeliks rahva ühistööna väärikas 100-meetrine radavaip. 13. jaanuarini on vaibanäitus üleval Narva linnuse torni seitsmendal korrusel. Väljapanek hõlmab ka plakateid kudujate nimedega ning foto- ja videomaterjali vaiba valmimisest. Eesti Muuseumide Festivali raames avatud näitus on kantud soovist anda kõigile huvilistele võimalus ühistööna sündinud juubelikingitust kogu selle ilus vaatama tulla.


Eesti Vabaõhumuuseum algatas ajaloolise vaiba kudumise aprillis 2017, kutsudes osalema kõiki Eesti inimesi. Vaibakudumine kestis kaheksa kuud ja sellesse andis oma panuse ligikaudu 7000 inimest. 5-meetriste osadena valminud radavaibas on värvide ja triibukombinatsioonidega esindatud Eesti ajalooliste kihelkondade mustrid. Iga meetri järel on mustrisse kootud sini-must-valge, mis sümboolselt tuletab meelde, millise suure sünnipäeva jaoks vaip valmis. Juubelivaiba loomist nõustasid tekstiilikunstnikud Anu Raud, Ene Pars ja Reet Talimaa. Algatuses osales 40 vabatahtlikku juhendajat, kes muutsid kangastelgedel kudumise hõlpsaks ka käsitöövõõrastele. Kõik kudujad said oma nimed kirjutada külalisteraamatusse ja mustriplakatitele – nii on need ajaloo tarvis talletatud.

Aasta esimeses pooles oli juubelivaiba näitus üleval nii Eesti Vabaõhumuuseumis kui Pärnu Kontserdimajas. 23. veebruaril 2018 kingiti pidulikul kontsert-aktusel 100 meetrit ühistööna valminud vaipa Vabariigi Presidendi Kantseleile.

 

Vaata KOO END AJALUKKU algatuse kohta rohkem siit

Teie arvamus on oluline! Sisukaart