Avaleht > Meist > Uudised > Näitus "EESTI.TALU.FILM"
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Näitus "EESTI.TALU.FILM"

muuseum , näitus , maa-arhitektuur , filmimine

8. mail avatakse Eesti Filmimuuseumis näitus taluarhitektuurist Eesti filmis. Näitus on Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskuse ja Eesti Filmimuuseumi koostööprojekt.


*"EESTI.TALU.FILM"

Eesti Filmimuuseumi ajutiste näituste saalis
11.05.19–31.12.2019

Filmistseenidega, mis leiavad aset mõnes talukohas, on aegade jooksul kokku puutunud enamik Eesti režissööridest, operaatoritest ja filmikunstnikest. Ometi pole seni Eesti filmi lugu taluhoonete kaudu räägitud – ja vastupidi. Füüsilisest võttekohast on aga jäänud visuaalne jälg, mis on nähtav paljude põlvkondade publikule. Sageli filmide keskse tegevuskohana kannab maaarhitektuur kõige erinevamaid tundeid ja lugusid. Kaadrites nähtavad talud on isiklikud, dokumentaalsed, kunstilised, sümbolistlikud ja poliitilised. Eesti filmikunstis jäädvustatud maaarhitektuuri võib pidada lausa omaette nähtuseks, mis järjepidevalt loob ja visualiseerib Eesti talukoha ja laiemalt Eesti elu ühiskondlikku arhetüüpi.

Oleme näituse selgrooks valinud 13 tuntud ja armastatud linateost aastatest 1927–2019. Filme saadavad filmitegijate mälestused ja mõtted, mis on kogutud intervjuude käigus. Lisaks ajaloolistele fotojäädvustustele filmivõtetest eksponeeritakse näitusel filmimeeskondade töövahendeid: kunstnike originaalkavandeid ja tehnilisi jooniseid. Kolmest filmist on valminud ka maketid. Need on võttekohad, mis on nüüdseks jäädavalt kadunud: mahajäetud tareke filmist „Mehed ei nuta“, lapsepõlves saadud filmielamusest mällu sööbinud kollide laanehurtsik „Nukitsamehest“ ja innovaatilist tehnilist lahendust esindav Reinu kõrgendatud põrandaga talu „Novembrist“.

Nagu Arvo Kruusement on ühes intervjuus öelnud: „Kino tegemise ümber on rohkem kino kui kinos endas.“ Loodame, et muudame näitusega arusaama sellest, kuidas ollakse harjunud filme vaatama. Filmitegijate loomeprotsess ja mõtted aitavad väärtustada filmi kunstilise poole olulisust. Näitus juhib seeläbi tähelepanu maaarhitektuuri kui eraldiseisva kunstivormi märgilisusele Eesti filmiloomes.

Idee autor: Elo Lutsepp
Kuraatorid: Maria Mang, Liis Serk
Kunstnik: Getter Vahar
Maketid: Roman Kuznetsov
Tekstid: Elo Lutsepp, Hanno Talving, Maria Mang, Liis Serk, Heiki Pärdi

Täname: Arvo Kruusement, Rein Raamat, Tanel Toom, Jaagup Roomet, Matis Mäesalu, Rainer Sarnet, Helle Karis, Rein Maran, Sergei Kibus, Pärtel Tall, Erik Moora, Kaaren Kaer, Triin Aadli, Allfilm, Exitfilm, Reele Kuuse, Raul Vaiksoo, Hannes Tõnuri, Laura Kipper, Marge Martin, Tõnu Virve, Priit Aus, Kerdi Oengu, Nikolai Mihailišin, Siiri Kvell, Riina Hiob, Saara Mildeberg, Ann Aaresild, Jüri Arrak ja kõiki teisi, kes aitasid näituse valmimisele kaasa!

Toetavad: Eesti Kultuurkapital, Münchhausen Productions

 

*Foto: "Tõde ja õigus". Allfilm

Teie arvamus on oluline! Sisukaart