Avaleht > Meist > Uudised > KEVADLAAT ÜLLATAB VÄRVILISTE MUNADE JA KÜLARAHVA ASKELDUSTEGA
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

KEVADLAAT ÜLLATAB VÄRVILISTE MUNADE JA KÜLARAHVA ASKELDUSTEGA

muuseum , üritus , laat , kevadlaat , ülestõusmispühad

Kutsume 1. mail suurele kevadlaadale, kus tutvustatakse eri rahvaste ülestõusmispühade kombestikku, piilutakse vana talupere kevadisse argipäeva ning rõõmustatakse peresid põnevate õpitubade, lasteetenduste ning mängudega. Laadalt leiab maitsvat toidukraami ja silmailu pakkuvat käsitööd.


Ürituse koordinaatori Mirey Ulmi sõnul on selle aasta kevadlaat üheaegselt pidulik ja argine. „Tutvustame vana kalendri värvikat ülestõusmispühade kombestikku õpitubade ja kaunite kontsert-esitlustega. Samal ajal kui Setumaal ja Peipsiveerel peetakse pühi, on aga kõikjal üle Eesti käimas vilkad kevadtööd ning neistki saab muuseumi õuedel osa,“ sõnas Ulm.

Kevadlaat toimub 1. mail kell 10-16, nii laadaplats, kui tegevused taludes on koondunud setu talu ja peipsivene maja ümbrusesse. Külavainul saab iga soovija suures pajas mune värvida ning neid munaloomkal veeretades oma osavuse proovile panna. Setude ja udmurtide pühadekombeid esitlevad leelokoor Sõsarõ, ansambel Ošmes, Ülle Paltser ja Elvi Nassar. Taredes tutvustatakse Ukraina munakirjamise kunsti, õpetatakse meisterdama kaitsenukku ning küpsetatakse erilist seitsmest kihist koosnevat vanausuliste pühadesaia – kulitši.  

Kõik lapsed on oodatud Rusi taluõuele, et roopilli meisterdada ja karjasemänge mängida. Kolga talus saab kevadlille potti istutada, et teha südamlik emadepäeva kingitus. Kell 12, 13, 14 ja 15 näeb Are Uderi õpetlikku lasteetendust „Lopi ja Lapi" Fr. R. Kreutzwaldi jutu ainetel.

Roosta taluperel on käimas kevadised talutööd, kuid õhus on ka armastust. Elevil peretütred ootavad õhtuseid ehalkäijaid ning ka naabertalu noored mehed, kes on talgu korras kogunenud lammaste varjualust ja küülikute puuri ehitama, ei unusta üleaedsetele tüdrukutele silma visata.

Suurel kevadlaadal pakutakse eestimaist käsitööd ja head kodumaist toidukraami, avatud on 1930. aastate stiilis kohvituba ning rahvuslikust köögist inspireeritud Kolu kõrts.

 

Kõige mugavamalt pääseb laadale muuseumi tagumisest väravast (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas), kus on olemas nii kaardimaksevõimalusega piletikassad kui parkla. Tulles kesklinnast bussiga nr 21 on lähim peatus Õismäe raba.

 

Kevadlaada kava leiab SIIT. 

Piletid on müügil kassas ja Piletilevis

 

Teie arvamus on oluline! Sisukaart