Avaleht > Meist > Uudised > Kas naine olla on uhke ja hää?!
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Kas naine olla on uhke ja hää?!

muuseum , üritus , pressiteade , naiste päev

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub emadepäeva eel, 12. mail Naiste päevale, mis tutvustab naiste olukorda ja eluolu Eestis erinevatel ajastutel. Aruteludest naiste rollidest tänapäeva ühiskonnas võtavad osa soolise võrdõiguslikkuse volinik Liisa Pakosta, paljulapselise pere ema Karin Heinsaar, suure asutuse juht Merike Lang ja pärimuskultuuri spetsialist Ene Lukka-Jegikjan. Päeva kulminatsiooniks on Naised köögis kontsert.


Päeva koordinaatori Einike Sooväli sõnul on naiste olukord Eestis sajandite vältel palju muutunud. „Kui veel 19. sajandil olid igapäevased ränkrasked talutööd ja majapidamises maksis vaid mehe sõna, siis 20. sajand tõi eneseteadlike ja akadeemiliste naiste esimese põlvkonna, kes rääkisid ühiskonnaelus kaasa. Nõukogude ajal jällegi oli suhtumine õrnema soo esindajatesse täis vasturääkivusi. Ajalukku vaadates peame tõdema, et nii palju vabadust ja võimalusi kui tänapäeval pole naistel kunagi olnud, kuid sellest hoolimata pole kadunud vajadus rääkida naiste võrdõiguslikkusest ka 21. sajandi Eestis,“ sõnas Sooväli.

Naiste töid ja eluolu erinevatel ajastutel tutvustatakse vabaõhumuuseumi taludes 12. mail kell 12-16. Pulga talus saab tutvuda naiste olukorraga 19. sajandil ning lüüa käed külge rasketes talutöödes. Kuie koolimajas kõneldakse naiste haridusest läbi aegade, toimub väike koolitund. Lau külapoes saab näha, millega tegeles iseseisev naine 1920.-1930. aastatel ning kuidas olid naised sel ajal tegevad ettevõtluses. Härjapea talus on teemaks 1930. aastate tegusad pereemad, kes on aktiivsed nii poliitikas kui seltsiliikumistes. Kolu kõrtsi juures räägivad ja näitavad gaidid, kuidas metsas hakkama saada ja haavu siduda.

Kell 13.00 avatakse Setu talu laudas Rebeka Põldsami ja Andreas Kalkuni näitus „Kaetud peaga naised“.

Kell 14.30 peetakse setu talu laudas ettekandeid ja arutelusid. Osalevad soolise võrdõiguslikkuse volinik Liisa Pakosta, paljulapselise pere ema Karin Heinsaar, suure asutuse juht Merike Lang ja pärimuskultuuri spetsialist Ene Lukka-Jegikjan.

Kell 17.00 algab Kolu kõrtsis ansambli Naised köögis kontsert

 

Sissepääs muuseumi tavapiletiga, Naised köögis kontserdi pilet 13 €. Võimalik on soetada Naiste päeva ja Naised köögis kontserdi ühispilet. Vaata päeva kava ja piletiinfot SIIT.

 

Teie arvamus on oluline! Sisukaart