Avaleht > Meist > Uudised > Kanut konserveeris laululava prototüüpi
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Kanut konserveeris laululava prototüüpi

Kanut , mudel , tehtud tööd

10. detsembril avati Tallinna Tehnikaülikooli peahoones laululava kõlaekraani mudel, mis konserveeriti 2014. aastal Konserveerimis- ja digiteerimiskeskuses Kanut Heige Peetsi eestvedamisel.


Ajaleht Postimees teatel oli laululava mudel aastakümneteks ununenud ning selle avastas 2010. aastal Tallinnas Kopli tänaval asunud TTÜ endise õppehoone pööningult ehitusinsener Pjotr Utkin. Mees leidis laulukaare mudeli praktiliselt viimasel hetkel, kuna hoones olid juba alanud renoveerimistööd ja tõenäoliselt oleks unikaalne mudel ehitustööde käigus hävinud.

Tallinna laululava valmis 1960. aastal Alar Kotli projekti järgi. Laululava konstruktsiooni teostatavust kontrolliti Tallinna Polütehnilise Instituudi ehituskonstruktsioonide kateedris professor Heinrich Laulu eestvedamisel ning selleks ehitati mudel mõõdus 1:25.

Valmistatud mudel oli laululava prototüüp, mille abil sai määrata kaarte ja trosside sisejõudu ning selgitada konstruktsiooni stabiilsust. Kõlaekraan on laululava akustiline varikatus-ekraan. Akustilise kõlaekraani eesmärk on tõsta helitaset lauljate pea kohal ning pakkuda seega lauljale võimalikult palju toetust.

TTÜ endisest materjalilaborist leitud mudel konserveeriti Konserveerimis- ja digiteerimiskeskuses Kanut ja see kuulub nüüd TTÜ muuseumi kogusse.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart