Avaleht > Meist > Uudised > Juulikuu Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Juulikuu Eesti Vabaõhumuuseumis

muuseum , taluaiandus , jalutuskäik , juulikuu

Mis heinakuu ei valmista, seda mihklikuu ei küpseta

Jalutuskäik läbi taluaianduse ajaloo, peipsivene vaimulike laulude päev, Jaanipäiv ja Ivan Kupala, suvised näitused ja kontserdid setu talus - vaata heinakuu sündmusi Eesti Vabaõhumuuseumis.


* UUED TALUD ON AVATUD! Esmaspäevast kolmapäevani saab setu ja peipsivene majades tundma õppida setu ja peipsivene käsitöövõtteid. Neljapäevast pühapäevani valmistavad perenaised häid roogasid setu ja peipsivene köögist. Pühapäeviti kell 15 toimuvad setu leelokooride ja Eesti vähemusrahvaste ansamblite kontserdid.

* 2. juulil kell 17 viib vabaõhumuuseumi teadur Anneli Banner jalutuskäigule läbi taluaianduse ajaloo. Retk algab pärisorjuseaegsest Sassi-Jaani talust ja lõpeb 1930. aastate kodukaunistamise ideedest kantud Härjapea talu aias. Vaatame, kuidas ja mis põhjustel on aedade ja õuede väljanägemine aja jooksul muutunud. Registreerimine ja lisainfo: tel. 65 49 100, info@evm.ee.

* 5. juulil saab tutvuda peipsivene vanausuliste vaimulike lauludega. Folklooriansambel Suprjadki esitab ja tutvustab vanausuliste kirikulaule, räägib laulude sisust, mõttest ja päritolust. Samuti toimub vanausuliste palvehelmeste – lestovkade valmistamise demonstratsioon-õpituba. Vaata lisaks siit.

* 7. juulil tähistame Jaanipäiva ja Ivan Kupalaga aasta valgeimat ööd setude ja vanausuliste kombel vana kalendri järgi. Süütame lõkke, tutvume folklooriansambel Bõliina eestvedamisel vanade vene pööripäeva traditsioonidega. Peolt ei puudu tants, rahvamängud, ennustamine ning tähtpäevaroad. Soovijad saavad valmistada rituaalse jaaninuku. Vaata ürituse kava siit.

* Praktilised koolitused Muhumaal4. juulil räägib meister traditsioonilistest värvidest ja jagab värvide retsepte. 5. juulil tuleb juttu Muhu maastikest, majadest ja keldritest. 6.-8. juulini toimuval praktilisel koolitusel õpitakse, mida on tarvis vana maakeldri töökorda saamiseks. Lisainfo koolituste ja registreerimise kohta siin.

* Laupäeviti ja pühapäeviti kell 11 näeb Sassi-Jaani talu õuel rahvakunstiseltsi Leigarid tantsuetendusi. Käsitöömeister koob nädalavahetuseti Köstriaseme talus kangastelgedel villast suurrätti ja Sepa talu sepikojas askeldavad sepapoisid.

* Näitused – Näitus „Eluring“ on pühendatud ainukordsetele ja isiklikku maailma muutvatele pidepunktidele inimese elus. Setu talu laudas avatud näitus „Pits ja pits. Setu ja peipsivene mustrite maailm“ on pühendatud antud piirkonna eripäradele meeste ja naiste käsitöös. Vanausuliste põnevat kultuuri tutvustab Arvo Iho fotonäitus “Vanausuliste kultuur Peipsi ääres“. Muuseumi peaväravast uute talude juurde viib näitus-teekond „Rong see sõitis... Tallinn-Tartu raudteel Eestimaalt Liivimaale“. Loe näituste kohta pikemalt siit.

* Muuseumi käsitööpoest leiab suures valikus huvitavat ning teemakohast kaupa. Pakume maiustusi, tekstiile, raamatuid, taimeteesid ja palju muud. Külastajaid ootab ka Lau külapood, kust saab osta 1930. aastate stiilis unikaalset kaupa. Kui lai kaubavalik kohapeal otsustamise keeruliseks muudab, saab külastada muuseumi vastavatud e-poodi.

* Igapäevaselt saab mängida suvist peremängu. „Amet mehe au“  on ristsõna, mille lahendamiseks tuleb muuseumi taludes ja hoonetes ringi vaadata ja mõistatada, mis ametimehed seal elasid või töötasid.

 

Suvehooajal ootame külastajaid iga päev: muuseumipark, Kolu kõrts ja käsitööpood on avatud 10-20; talud, Kuie kool ja Lau külapood 10-18. Piletihinnad: tavapilet 7 €, sooduspilet 3,5 €, perepilet 14 €. Jaanipäeval kehtivad erihinnad.

 

Toredate kohtumisteni!

 

P.S. 1. juuli - heinamaarjapäev, punamaarjapäev 

Heinamaarjapäev on ühel või teisel moel ikka seotud heinaga. Mõnel Eesti alal sai siis alguse heinategu, teises piirkonnas tähistas päev heinateo poole peale jõudmist, kolmandas kohas jälle räägiti, et selleks päevaks on tark niitmine hoopis katkestada. Eks see sõltus ikka ka ilmast. Heinamaarjapäev on hea aeg ka murakate korjamiseks. Ühest kenast purgist murakamoosist ei ütleks ju keegi ära. Püüa vanematelt sugulastelt-tuttavatelt teada saada, kus häid murakakohti leidub ja mine rappa! 

Teie arvamus on oluline! Sisukaart