Avaleht > Meist > Uudised > 2016 aasta silmapaistev konserveerimistöö
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

2016 aasta silmapaistev konserveerimistöö

Kanut , restaureerimine , konserveerimine , tapeet , tunnustus , Muinsuskaitseamet

SA EVM Konserveerimis-ja digiteerimiskeskus Kanut pälvis Muinsuskaitseameti 2016 a. tunnustuse kategoorias 2016 aasta silmapaistev konserveerimistöö. Konserveerimistööks oli ajalooline pabertapeet (dateering: 18.–19. saj) reg nr 2998, ehitismälestisel, elamu Kiriku tn 2/4 Tallinn.


Töö eesmärgiks oli ruumi otsaseina tapeediskeemi taastamine esialgsel kujul. Selleks konserveeriti säilinud originaaltapeedi fragmendid ja komplekteeriti need tapeedipaanideks. Puuduolevad osad asendati seinaskeemi markeeriva materjaliga (tänapäevane hall ja punane samettapeet). Töö teostati ajavaheminus 2015–2016.

Tapeedi konserveerimise ja paigaldamise teostasid Kanuti töötajad Maris Allik, Tea Šumanov, Grete Ots, Kristina Aas, Helen Lennuk, Üüve Vahur, Marika Mängel, Ingrid Pihelgas, Aire Aksiim, Jolana Laidma, Mart Verevmägi, Viljar Talimaa, Jaanus Heinla, Viljar Vissel, Heige Peets ning abiks oli konsultandina Kristiina Ribelus.
Paberalusel kahest erinevast tapeedist kombineeritud seinaskeem on Eestis unikaalne. Poollangeva mustrikordusega kahes suuruses lillekimbud on hallile tapeedipinnale trükitud lehtkullaga. Lambrii ning keskosa raamistav bordüür on ühtlasest hea kvaliteediga punasest sametpaberist. Tapeedi eemaldamisel leiti tootjamärgis ja seerianumber 2338. Samast vabrikust pärineb ka Vääna mõisa eeskoja aaderdatud seinapaneeli imiteeriv tapeet, millel on tehase tempel: “С.П.Б.П. Т. 1880“. Sametpaberil ja tapeedil oleva naelaaukude rea järgi võib eeldada, et liitekohad olid kaetud puidust profiil-liistuga, mis võis olla värvitud kuldseks. 

Enne ja pärast

Teie arvamus on oluline! Sisukaart