Sutlepa kabel

Rannarootsi kabel 17. sajandist

Sutlepa kabel pärineb eestirootslaste asualalt ning on üks vanimaid puitehitisi Eestis. Kabel on ehitatud Sutlepa külas Noarootsi kihelkonnas Noarootsi kihelkonnakiriku abikirikuks. Ehitusaeg on täpselt määratlemata – kiriku ukse kohale on lõigatud aastaarv „1699“, kuid arhiiviandmed mainivad kabelit juba 1627, teateid on temast ka 1670 ja 1698. Muuseumi toodi kabel 1970. Sutlepa kabel taaspühitseti 1989 ning see on tegev EELK Tallinna Jaani koguduse abikirikuna. Jumalateenistused toimuvad suuremate kirikupühade ja rahvakalendri tähtpäevade puhul.

Loe edasi

Kas teadsid?

  • Kabeli ukse väliskaarel on näha dateering "1699", uksepiidas "1837". Esimene aastaarv märgib oletuslikku kabeli ehitusaega, teine ümberehitustöid.
  • Traditsiooniliselt istusid mehed paremal ja naised vasakul pool. Kooriosas asuvad kahel pool altarit seinte ääres nn saksapingid, kus istusid rikkamad ja lugupeetumad pered. Ühetkokku mahutas kabel ligi 150 inimest.
  • 1825 peeti kabelis jumalateenistust kaheksal korral, ilmselt talitati ka ristimisi, laulatusi ja matuseid. Teenistusi peeti nii eesti kui rootsi keeles.
  • Vanu puukirikuid on Eestis säilinud väga vähe. Vanimaks puitehitiseks Eestis peetakse Ruhnu kirikut (1644), kaunis ja väärikas on ka Nõva kirik (18. sajand).