Orgmetsa pritsikuur

tuletõrjeriistade kuur 1920. aastatest

Pritsikuur on ehitatud 1928 Orgmetsa külas Järva-Madise kihelkonnas. Muuseumi toodi see 1991. Taolisi keskmise suurusega pritsikuure ehitasid maatuletõrjeühingud 1920.-1930. aastail Eesti suurematesse küladesse. Orgmetsa pritsikuur kuulus 1921 asutatud Aravete-Albu vabatahtlikule tuletõrjeühingule. Seal hoiti käsipritse koos veovahenditega, veetünne, pootshaake jm. Voolikuid sai kuivatada tornis, kus asus ka häirekell. Tuletõrjujad pidid pritsikuuri juurest vajadusel jõudma kuni 10 km kaugusele.

Loe edasi

Kas teadsid?

  • Pritsikuuri torni tipus on näha tsinkplekist tuulelipp aastaarvudega "1921" (kohaliku tuletõrjeorganisatsiooni asutamisaasta) ja "1928" (pritsikuuri ehitamise aasta).
  • Pritsikuuride juures – kas tornis või väljas seinal – rippus häirekell. Kes tuld märkas või ise abi vajas, ruttas seda lööma. Pritsikuuri võti oli mõnes lähedalasuvas majas.
  • Vabatahtlikud tuletõrjeseltsid olid maapiirkondades olulisteks seltsielu edendajateks. Seltside juures tegutsesid tihtipeale puhkpilliorkestrid, korraldati pidusid, kontserte ja loteriisid.
  • Tuletõrjeseltsidel olid ka naisliikmed, kes hoolitsesid pritsikuuri ümbruse eest. Nende hooleks oli pidudel puhvetipidamine, ka eeskava ja loterii korraldamine. Neilgi oli oma vorm.