Rusi ostutalu

19. sajandi lõpust

Võrumaalt pärit Rusi talul on muuseumi ekspositsioonis eriline koht. Kõik õuehooned peale uuema aida pärinevad Karula kihelkonna Pugritsa küla Ala-Rusi talust, mis on tihedalt seotud Eesti kunstiajalooga. Nimelt kasvas seal, ema vanemate juures üles tuntud skulptor Juhan Raudsepp (1896-1984), keda toona hüüti Rusi Jukuks. Ala-Rusi oli 1870 abiellunud perepojale vanemast Mäe-Rusi suurtalust eraldatud u 36-hektariline kahehobuse koht. Ala-Rusi hooned toodi üle 1967. Õu avati külastajaile 2002.

 

Loe edasi
1 – rehetare, 2 – ait, 3 – ait-tall, 4 – laut-küün, 5 – kelder, 6 – saun, 7 – kaev

Kas teadsid?

  • 1826. aastast Tuwikese nime kandva suguvõsa järeltulijad peavad oma esivanemaks 1700 sündinud Kaagjärve mõisa talupoega Russi Johanni.
  • Mõisaga sõlmiti Mäe- ja Ala-Rusi ühine ostukontraht 5555 tsaarirubla peale 1880. aastail. See silma järgi poolitatud talu mõõdeti ametlikult lahku alles u 1900.
  • Talu ja ümbruskonna maamärgiks oli mäel kasvav tottuga pettäi – tutiga mänd, mis olevat istutatud Rootsi ajal. Männist möödumisel pidi alati ristimärki ette lööma. Puule viidi ka ohvreid – helmeid, münte, vöösid vms. Üks uusasukas, kes puu tähendust ei teadnud ja selle umbes 1953 maha raius, jäi surmatõppe.
  • Juhan Raudsepa ilmselt tuntuimad tööd on kaks allegoorilist kuju Kunstihoone fassaadil, Tüdruk vaagnaga Tornide väljakul, Kepimurdja Haapsalus.