Nätsi pukktuulik

19. sajandi teisest poolest

Suurematüübiline Läänemaa lõunaosa pukktuulik pärineb Vanasauna talust Nätsi külast Mihkli kihelkonnast. Pärimuse järgi on tuuleveski ehitatud 19. sajandi teisel poolel sama kihelkonna Rabavere külas Pärdi-Madise talus, kust see müüdi edasi Nätsi külla Mihkli kihelkonda. Tuulik kuulus aegade jooksul küla erinevatele taludele, kuni selle ostis peale Esimest maailmasõda Vanasauna pops Ants Kümmel. Pärast tuuliku suuremaks ehitamist hakkas see jahvatama jahu ümbruskonna küladele. Muuseumi toodi tuuleveski 1959, avati 1960.

Loe edasi

Kas teadsid?

  • Nätsi tuulik oli algselt ühepereveski, kuni selle ostis Vanasauna pops Ants Kümmel, kes soovis viljajahvatamisega tulu teenida. Ta ehitas tuuliku suuremaks ja asendas maakividest veskikivid valatud kividega.
  • Pärimuse kohaselt vajanud mölder Vanasauna Ants tuulikule tugevat ja sirget emapuud. Sobiv puu leidunud Audru mõisapargis, kust seda loomulikult maha võtta ei saanud. Ühel tormisel novembriööl aga võtnud seitse suguvõsa meest siiski asja ette ja hommikuks olnud puu jäljetult kadunud – isegi kännu koht olnud mätastega kaetud. Keegi puud hiljem taga ei igatsenud.
  • Sügiseti jahvatamise hooajal jahvatati soodsa tuulega ööd ja päevad, väljaarvatud laupäeva ja pühapäeva ööd. Hea tuulega võis tuulik jahvatada paar tonni vilja päevas.
  • Nätsi tuulikus jahvatati nii leivajahu, loomajahu, kroovjahu kui tangu.